top of page

PÁLAVA

Okolí chránněné krajiné oblasti Pálava na jihu moravy s bílými vápencovými skalami a starými duby, zříceninami hradů, vodní nádrží a vše obepínajícími vinohrady tvoří krásný kout pro nejen pro fotografovo oko.

Pálava leží uprostřed prastaré kulturní krajiny jižní Moravy, která patří k nejdéle osídleným místům českých zemí. Mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem existovala pravěká tábořiště lovců mamutů, po nichž zbyly nejen skládky mamutích kostí a pozůstatky ohnišť, ale i světoznámá soška Věstonické venuše.

Právě v této oblasti se objevili první zemědělci a ve středověku patřil Mikulov k nejvýznamnějším moravským městům, které dodnes zůstává střediskem moravského vinařství. Navzdory intenzivnímu lidskému vlivu však uprostřed obdělávané krajiny zůstaly na svazích Pavlovských vrchů i v členité pahorkatině Milovického lesa zachovány cenné partie přírodní krajiny, které skýtají útočiště četným vzácným rostlinám a živočichům. Pálava tak se svým okolím představuje dobrý příklad vyváženého vztahu mezi člověkem a přírodou, jehož výsledkem je malebná kulturní krajina.

Území CHKO Pálava je od roku 1986 biosférickou rezervací. V roce 2003 byly završeny snahy o rozšíření území biosférické rezervace o sousední Lednicko-valtický areál, lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje a na Tvrdonicku, a vznikla tak podstatně větší Biosférická rezervace Dolní Morava.

Proslulá hřebenová červená stezka spojuje zříceninu hradu Děvičky (Dívčí hrady), Národní přírodní rezervaci Děvín se stejnojmenným vrchem, obec Klentnice se zříceninou Sirotčí hrádek, Stolovou horu, jeskyni na Turoldu a zříceninu Kozího hrádku. Celou trasu lemují nádherné výhledy.

© Tomáš Švec 2015

bottom of page